remove

Hassas Zaman ve Frekans Sistemleri için Master Saatler Kılavuzu

David Sohn

Zamanla ilgili uygulamalarda, diğer tüm saatler için birincil zaman referansı olarak hangi saatin kullanılacağını belirlemek ve ardından zamanın o referans saatten diğerlerine nasıl aktarılacağını anlamak önemlidir.

En iyi çözüm, özel bir zamanlama referans saati veya master saat kullanmaktır. Master saatin doğruluğunun başka bir bağımlı saate veya ikincil saate aktarıldığı yöntem “senkronizasyon” olarak bilinir.

Tipik olarak, GNSS uydu sinyalleri, doğru bir zaman sağlamak için senkronizasyon için kullanılır, ancak gömülü atomik saatler gibi diğer referanslar da kullanılabilir.

Master Saat nedir?

Master Saatler, girdi olarak bir veya daha fazla kesin zamanlama referans sinyali alır, ardından doğruluklarını artırmak için bu zamanlama referanslarını dönüştürür ve diğer cihazlara dağıtır.

Master saat sistemleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda ve endüstrilerde kullanılmaktadır:

 • Havacılık
 • Savunma
 • Yayın
 • Radyo
 • Telekom
 • Ağ sistemleri
 • Finansal hizmetler
 • Acil durum operasyonları
 • Çağrı merkezleri
 • Sağlık hizmeti
 • Veri ve sinyallerin güvenilirliğinin kritik olduğu her yerde.

Ağ master saatleri, zamanlama referanslarını yerel veya geniş alan ağları üzerinden dağıtır. IRIG, HAVEQUICK ve ASCII zaman kodları gibi hassas analog ve dijital sinyallerin sinyal dağıtımı için bakır veya fiber bağlantıları kullanan son derece hassas master saat çözümleri de vardır.

Master saatler, zamanlama referanslarının kaynağında farklılık gösterebilir. Bir master saatin sürekli bir harici referansla senkronize edilmemesi nadirdir. Bu nedenle, tüm master saat sistemlerinin temel özelliği, girdi olarak kesin zamanlama referans sinyallerini kabul etmeleri gerektiğidir.

Orolia’nın SecureSync modüler zaman ve frekans senkronizasyon sistemi, diğer cihazları senkronize etmek için benzer sayıda sinyal türü üretebilen yerel saatini disipline etmek için 14’ün üzerinde farklı sinyal türünü kabul edebilir. Harici bir referans kaybolursa, SecureSync otomatik olarak kalan mevcut bir referansa geçecektir. Başka referans yoksa, yerel saat referans(lar) geri yüklenene kadar zamanlama doğruluğunu korur. Orolia, “tutma” süresi boyunca gereken doğruluğa bağlı olarak birkaç yerel saat osilatörü seçeneği sunar.

Master Saatlerin Ortak Kullanım Alanları

Orolia master saatleri, herhangi bir ağdaki tüm zaman işleyişi işlevlerine kesin sinyal ve Legally Traceable Time™ sağlar.

 • Orolia master saatleri, yanıt sürelerini iyileştirmek ve yasal anlaşmazlıkları çözmek için acil durum çağrılarını kaydetmek için kullanılır.
 • Dijital yayın sistemleri, kablosuz iletimlerin güvenilirliğini sağlamak için frekansı ve zamanı hizalamak için master saatlere güvenir.
 • Askeri C4ISR platformları (radar, satcom, simülasyon, elektronik savaş), doğru zamanlama için master saat hassasiyeti gerektirir.
 • Telemetri ve uçuş test sistemlerinin, sensör ve diğer verileri hassas bir şekilde senkronize edilmiş zamanla ilişkilendirmesi gerekir.
 • Ticari kuruluşlar, veri merkezleri ve finansal hizmetler, kayıt doğruluğu, sorun giderme ve güvenlik için ve ayrıca zamana duyarlı uygulamaların son derece doğru seviyelerde çalışmasını sağlamak için NTP Sunucularından yararlanır.

Rafa Monte Edilebilir Cihazlar, Ekran Saatleri, Eklenti Kartları, OEM Kartları ve Modülleri ve Mobil Master Saatler

Orolia ayrıca senkronize rafa monte edilebilir cihazlar, takılabilir bilgisayar/sunucu yuva kartları, OEM kartları ve birçok uygulama için master saatler olarak kullanılabilen dayanıklı modüller de sunar. Ayrıca Orolia, küçük boyut, ağırlık ve güç (SWaP) master saatine sahip sağlam bir zamanlama platformu olan VersaSync‘in yanı sıra bir atalet ölçüm birimi (IMU) içeren yüksek dinamik araç uygulamaları için tek bir kompakt birim olan VersaPNT‘yi sunar.

YAZAR HAKKINDA

David Sohn

David Sohn, Orolia’da Çözüm Mimarı olup, amiral gemisi SecureSync ve VersaSync ürünleri de dahil olmak üzere kuruluşun hassas zamanlama çözümü portföyünden yararlanan çözümler tasarlayıp geliştiriyor ve tüm esnek PNT çözümleri portföyüne katkıda bulunuyor. Hassas zamanlama çözümlerini tasarlama, geliştirme ve yönetme konusunda 10 yıldan fazla deneyime sahiptir ve Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisliği alanında lisans derecesine sahiptir.